USB Bellek Yazma Koruma nasıl kapatırım ?

Genellikle internet kafelerde karşılaşılan bir durum bu. Çoğunda USB belleklere dosya atılmasını engellemek için korumaya alınmışlar. USB Bellek Yazma Koruma  ‘nın neden olduğu diğer sorunları da birazdan anlatacağım yöntemle çözebileceksiniz. Bunlardan bir tanesi de USB belleğe format atamamak!

Sağolsun internet kafeler USB belleğinize gerekli bir dosyayı atmak için ekstra para almaya başlamışlar. Saçmalığın daniskası. Ne demek yani ? İnternette bana ait olan dosyayı indirdim, USB ‘ye atacağım ama mümkün değil ? Neyin ücreti bu peki ? USB port elektriği felan mı sömürüyor ? Ya da kartuşu felan mı var bunun şu kadar dosya atınca yenilenmesi gerekiyor. Zaten saatlik ücreti vermişim daha ne ?

Neyse. Asabiye bağladım. Yönteme geçelim.

USB Bellek Yazma Korumasını kolay bir şekilde aşabiliyoruz. Şu adımları takip edebilirsiniz.

  • Windows tuşu + R kombinasyonuyla ya da Başlat > Çalıştır yolunu izleyerek “Çalıştır” penceremizi açıyoruz.
  • Komut olarak regedit yazıp kayıt girdi sayfamızı açıyoruz.
  • Sol taraftan HYKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control sayfamıza geçiyoruz.
  • Eğer varsa StorageDevicePolicies klasörüne geliyoruz ve WriteProtection değerine çift tıklayarak 0 yapıyoruz.
  • StorageDevicePolicies klasörü yoksa, Control klasörüne sağ tıklayıp Yeni > Anahtar diyerek yeni StorageDevicePolicies klasörünü oluşturuyoruz.
  • Oluşturduğumuz klasörün içine giriyoruz ve sağ alanda boş bir yere sağ tıklayarak Yeni > DWORD değeri oluşturuyoruz ve bu değeri 0 olarak belirliyoruz.

İşlemlerimiz bu kadar. Eğer bilgisayarda deep freeze felan varsa her yeni başlatmada bu işlemi tekrarlamak zorundasınız haberiniz olsun.

İyi çalışmalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir