Uzay mekiğinin kokpitini merak eden ?

Yıl 2006 o zamanlar İzmir’de Space Camp Turkey’deyim. Kim seçti neden seçti bilmem ama Yozgat’tan o yıl ben gitmiştim İzmir’e bu kamp için. Şimdi bilmiyorum ama 2006’da 4 merkezde vardı sanırsam Space Camp. Yanlış hatırlamıyorsam, ABD, Kanada, Çin ve Türkiye. Çok güzel bir deneyimdi.

Türkiye’nin her bir tarafından gelen arkadaşlarla 1 haftalık kamp yapmıştık. Astronotlar ve uzay yürüyüşleri ve projeler hakkında verilen bilgiler, katıldığım simülasyonlar muazzamdı. Mesela birinde 2 gruba ayrılmıştık. Bir grup önceden hazırlanmış 1’e 1 uzay mekiğinde (ki bu mekik gerçeğinden esinlenerek hazırlanmış) görev yaparken bir grupta saha görevindeydi. Diğer bir simülasyonda Dünya’ya dönüşte astronotların maruz kaldığı etkileri canlandıran bir makette bulunmuştum.

Neyse ki internet geniş bir arşive sahip ve bu simulasyonları tekrar inceleyebileceğim binlerce kaynağa ulaşabiliyorum. Zamanında merak etmiştim, bir simülasyonda midem bulanmamıştı, zira bayağı bir tepetaklak etmişlerdi makette. Sonradan araştırdım öğrendim ki, cihaz sizi beyinciğiniz ve mideniz düz bir eksende olacak şekilde çeviriyor, bu yüzden de mide bulantısı yaşamıyorsunuz.

İşte şimdi de uzay mekiğinin iç tasarımını merak edenler için 360 derecelik panaromik görüntü sunulmuş. En ince ayrıntısına kadar göremesek de eğer bir mekiğin içine girseniz neyle karşılaşacağınız hakkında bilgi sahibi oluruz. Siteye ulaşmak için şuraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir