Xiaomi 5200 mAh taşınabilir şarz cihazı incelemesi

Akıllı telefonların en büyük sorunu bence pil tüketimlerindeki dengesizlik. Tamam cihazlar iyi hoş, ama çok hızlı pil tüketiyorlar. Üreticiler de ısrarla 3000 mAh civarında batarya üretmekte diretiyorlar.

Hadi neyse yine 3000 mAh’in kabul edilebilir bir yanı var, piyasa şartlarına göre ortalamanın üzerinde seviyede. Ama neden telefonun batarya değişimine izin vermiyorsun be adam ? Sabit batarya koymanın amacı ne hala anlamış değilim. Bırak insanlar yanlarında yedek bataryalarıyla bari gezsinler. Şarz etme sıkıntısı olmasa bile insan bilmediği yerlerde telefonu şarza takmaktan korkuyor, hani en azı 1000 lira olan cihazlardan bahsediyoruz.

LG G2 kullanıcısıyım ve telefondaki en büyük hatta tek problemim çıkarılabilir bir batarya olmaması. Kore versiyonu olan G2’lerde çıkarılabilir batarya var keşke Avrupa pazarında da onlar olsaydı.

Durum böyle olunca ben de alternatif arayış içerisine girdim ve taşınabilir şarz cihazlarını araştırmaya başladım. Piyasada fiyat performans olarak en uygun olanı ise Xiaomi ‘nin 5200 ve 10400 mAh kapasiteli şarz cihazları. Kısaca açıklama yapayım, Xiaomi, dünyanın en büyük 3. mobil cihaz üreticisi. Çin orjinli firma kimisine göre çakma gelse de çakması en çok yapılan orjinal markalardandır.

Şarz cihazlarını inceledikten sonra 5200’lüğü almaya karar verdim. 10400 olan ağır ve taşıması zor gibi geldi bana. Bir de en fazla 1.5 kez şarz etmesi benim için yeterli gelir. Kayseri Antalya arası 12 saat sürüyor zaten, 5er saat ekran süresi alsam yeterli geliyor. Bir de yolculuk sırasında telefonu değil de şarz cihazını usb girişinden şarz etmek daha az acıtır içimi gibi geliyor. Her neyse, 5200’lük sürüm hem hafif hem taşıması kolay hem de uygun fiyatlı.

Çin’den de sipariş edebileceğiniz cihaz 22 dolar civarında, ama ben beklemem Türkiye’den almak istiyorum diyorsanız alışveriş sitelerinden bulabilirsiniz. Ben sanalpazar’dan aldım. 10 TL’lik kuponum vardı 42 TL’ye kargo dahil cihazı edindim.

Cihaz içerisinde LG piller yer alıyor ve 300 şarz döngüsünde pil performansının en fazla yüzde 20’sinin kayıp olacağını okudum. Benim için çok çok iyi bir oran. Sırt çantasını sürekli taşıyanlara tavsiyem 10400’lük olan cihazı almaları yönüde. Pek bir fiyat farkı yok arada.

Ürün alacaklara en önemli uyarım orjinal olup olmadığını mutlaka teyit ettikten sonra almaları yönünde. Örneğin orjinal cihazların bir özelliği olan “pass through” sayesinde cihaz fişe takılıyken telefonunuzu şarz edebiliyorsunuz. Bu sayede doğrudan prizle alakalı olan kaçaklardan korunmuş oluyorsunuz. Sahte cihazlarda bu özellik yok.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir