Yapı kullanım izni ve imar durumu öğrenme

İnsanlar pek alakalı olmadıkları konularda ya da sorumluluklarında bir işin bulunmadığı zaman o konu hakkında pek az bilgi sahibi olabiliyorlar. Takdir edersiniz ki bu da gayet normal bir durumdur. Gerek mevzu bahis sorumluluğun gerekse izlenmesi gereken prosedürün uzun ve yorucu olması dolayısıyla takip edilmesi zor bir hal ortaya çıkıyor.

Örneğin bir konut , ofis ya da imar işleriyle alakalı olarak bir yapı oluşturma planlarınız var. Yapı kullanma izni hakkında bilginiz var mı ? Ya da şöyle söyleyeyim bu işin prosedürü hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz ? Elbette araştırmak gereken bir çok faktör var ve sizden bu konuyu profesyonel bir biçimde bilmeniz beklenmez ama en azından temel kuralları bilmek benzer diğer işlerin de işleyişi hakkında bilgi edinmenize olanak sağlayabilir.

Verdiğimiz örnekten yola çıkarak bir kaç terimden bahsedelim. Yapı kullanma izni dedik. Yapı kullanma izni, ortaya çıkmış bir yapının ki bu ev ya da iş yeri olabilir, kullanıma uygun olup olmadığını belirli kriterler çerçevesinde değerlendirilip sonucuna göre çıkan ruhsattır ve bu ruhsat yapının kullanılabilir olduğunu beyan eder. Yapı kullanma izni alabilmek için bir çok ek belgeye ihtiyacınız vardır ve sonucunda izin belediyeler ya da valiliklerden size verilir.

Bunun yanında eğer bir yerin imar durumu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yine bir takım süreçlere katılmanız gerekiyor. İmar durumu dediğimiz olay, tapulu bir araziye yapılacak olan binanın kat sayısı, çevre alanı, yol, bahçe gibi diğer faktörlerle etkileşimini öğrenmek amacıyla İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden almanız gereken belgedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir