Yazı fontları, kullanım ve önemi hakkında

Bir belge hazırlarken, çizim yaptıktan sonra dizayn olarak yazı kullanırken, afiş, broşür ya da reklam metni hazırlarken küçük ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Küçük ayrıntılar hazırlayıcının gözünden kaçabilir ancak karşıdaki kişi bu ayrıntılara dikkat edildiğini farkettiğinde hoşnut olacaktır.

Bu küçük ayrıntılar arasında bir çok faktör sıralayabiliriz. Yazıların büyüklüğü, font stili, kurgu şekli karşıdaki insanı etkileyecek bir biçimde yerleştirilmeli ve dikkati kendi üzerine çekmelidir. Sadece reklam hazırlarken de değil, örneğin bir sunum hazırlayacaksınız. Sunumun içeriği kadar sunuş şekli de önem arzettiğinden dolayı bir çok görsel etmene dikkat edilmeli.

Diyelim ki bir restorant için menü hazırlıyorsunuz. Menünün daha şık ve elegant bir hale bürünmesinde iddia ediyorum ki en önemli faktörlerden birisi sade ve şık bir yazı fontudur. Müşterilere, mekanın sadeliğini yansıtacak olan kriterlerdendir menüler, bu da hazırlanışının ciddiyetini gösteriyor.

Ya da daha basit bir şekilde, logo hazırlayacaksınız. Şirket ya da kişisel bir logo farketmez, yazı fontlarını şirket ya da bahsettiğim kişisel çizginiz dahilinde onu yansıtacak bir biçimde seçip işe devam etmelisiniz. Tabii ki bu işlemler belirli bir plan dahilinde yapıldıkları için de en baştan yazı fontunuz dahil görsellerinizi seçmeli ve eskizlerinize geçmelisiniz.

Yazı fontlarını mümkün olduğu kadar kişileri rahatsız etmeyecek şekilde seçmelisiniz. Örneğin çocuklar hakkındaki bir broşür hazırlarken daha eğlenceli seçeneklere göz atmanız gerekirken, daha ciddi bir iş için çalışıyorsanız o alanda resmiyetten uzak olmayan bir yazı fontu seçmelisiniz.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir