2015 yılında film piyasası

2014 yılının sinema sektörü için kısır geçtiği kanısındayım. Oscar ödüllü filmlerin sanat ağırlıklı olduğunu da göz önüne alınca benim açımdan sinemasıyla hayli zor geçti 2014. Bir elin parmaklarını geçmeyen yapımlar haricinde dişe dokunur ne var bilemiyorum. Benim aklımda yer eden Interstellar ve Imitation Game haricinde bir şey yok açık net. Türk sinema sektörünü hesaba katmıyorum. Son 5 yılda ne var orjinal olan ? Yazın ben de hatamı anlayayım. Umarım 2015 için sene sonunda böyle düşünmem.

Asgari ücretin 1000 lira bile değil altında olduğu ülkede de seçici olmak şart. Gerçi aylık 59 liraya sınırsız sinema bileti aldırabilen kulüpler var ancak ayda zaten azami 1-2 tane iyi film çıkıyor. Söylediklerim çelişkili olabilir ama sinema bileti 12 liradan aşağı yok neredeyse iki filme de 24 lira vermek parası olmayan adama zor. Her ne kadar tasvip etmesem de satın almadan önce film indirip bir kaç sahnesine gelene kadar bakmak şu an için tek çözüm gibi. Fragmanların en dandik filmi bile sanat harikası gösterdiğini göz önüne alırsak mantıklı. Ancak kesinlikle ve kesinlikle bunu alışkanlık haline getirmeyin sonuçta ortada bir emek var.

Film indirme işini izleyeceğiniz filmlere önceden fikir sahibi olmak açısından uygularsanız faydasını görürsünüz, ama tutup da komple indirmenizi tavsiye etmem. Aslında bir anlaşma yapıp filmlerin ilk 20 dakikasını sample olarak yayınlayan proje ortaya çıkarılsa süper olur kanısındayım. Buna şiddetle karşı çıkanlar olabilir ama bunun için temsili bir ücret alınırsa kötüye kullanımın da önüne geçilecektir. Ya da film şirketleri film aboneliklerine sahip kişilere bir kısmını ücretsiz gösterilmek üzere kiralama yöntemine de gidebilirler.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir