3 gündür oyun oynayan adamın feci sonu

Tayland’da yaşayan 32 yaşında bir adam 3 gün boyunca internet kafede oturuyor ve maalesef sonucunda vefat ediyor.

Daha önce bu tür haberlere çok rastladım, sebebin bilimsel altyapısına da sahip olduğum için açıklamasını yapacağım. Ama önce haberi bir yazayım.

Tayland’da yaşayan Hsieh soyadındaki kişi 3 gün boyunca bilgisayarın başında oyun oynuyor, bir süre sonra hareketsiz kaldığını farkeden kafe sahipleri kontrol ettiklerinde adamın cansız bedeniyle karşılaşıyorlar. Adli tıp raporunda adamın ölü olarak orada da bir süre kaldığı sonucu yazıyor. Yani çevresindeki insanlar da bunu farketmeden oyunlarına devam etmişler. Ölüm sebebi ise kalp yetmezliği. Durum çok vahim.

Evet gelelim hareketsiz kalan insanların neden bu tür tehlikelere daha fazla maruz kaldıklarına.

Pulmoner tromboemboli dediğimiz bir olay var (PTE).

Pulmoner tromboemboli nedir ?

Akciğer embolisi diyebiliriz. Damarlarınızda kanın belirli bir devrim hızı, yoğunluğu ve yolağı vardır. Bu parametrelerden bir tanesinin bozulması demek kanın devri sırasında normal olmayan sonuçlara yol açması demektir. Örneğin bu sırada kanın pıhtılaşmaya eğiliminin artması, damar yolunun hasarlanması, akış hızının yavaşlaması söz konusu olabilir. Sonucunda damar duvarında biriken kan hücrelerinden kopan parçalar vücudunuzdun çeşitli organlarındaki damarları tıkayarak kullanılmaz hale gelmesine neden oluyor, eğer ki akciğere giden pulmoner damarları tıkarsa bu da PTE dediğimiz klinik duruma yol açıyor. Tabii ki PTE’nin çok sebebi olmakla beraber söz konusu hareketsizle meydana gelmesi de çok yüksek ihtimaldir.

Örneğin uzun yolculuklarda özellikle otobüs yolculuklarında hareketsiz kalmak tehlikeli bir durumdur, mola yerlerinde inip 5-10 dakika yürümek tehlikeyi önemli ölçüde azaltacaktır.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de de bu haberin benzerine rastladım. Genç bir arkadaş, ders çalışırken 8 saat boyunca hareketsiz kalıyor ve PTE sonucu maalesef ölümü gerçekleşiyor.

Uzun süre yatan kişilerde de hareketsizlik sonucunda PTE görülebiliyor. Yani aklınıza gelebilecek her türlü hareketsiz kaldığınız süreçler sağlığınız için tehlikeli. En fazla 1 saat hareketsiz kalıp, ardından en az 10 dakikayı kendinize ayırıp yürümek iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir