Amazon’dan ilk alışverişim

Dizüstü bilgisayar aldıktan sonra bir kaç ekleme yapmak için ürün arayışına girdim. Bunlardan birisi de SSD’ydi. SSD nedir kısaca başka bir yazıda bahsedeyim, şimdilik SSD (Solid State Disk)‘nin normal harddisklerin dijital hale getirilmiş ve onlarca kat daha hızlı olan teknoloji diyelim.

Arayışlarımı yurtiçinde tamamlayıp istediğim ürünlerin hayli pahalı olduğunu görünce bir de dedim yurtdışına bakayım. Daha önce Çin’den alışveriş yapmıştım o yüzden korkularımı bir kenara bırakıp araştırmaya başladım. Elektronik eşyaların hem ucuz hem de çakma olma ihtimalinin sıfır olduğu Amazon.com üzerinden ürün takip etmeye başladım.

Bir kaç gün araştırınca sadece SSD değil yüzlerce ürünün bizim memleketten ucuza (kargo dahil) satıldığını görünce ve bir de buna sadece 9-10 günlük kargo sürecinin olduğunu öğrenince elimi yurtiçi mağazalardan çektim.

Kerpilmek hoşuma gitmiyor abi.

Amazon üzerinden alışveriş yaparken birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Örneğin bir ürünü almak istiyorsanız ürünün Amazon tarafından satıldığına emin olun. Çünkü bazı ürünler Amazon üzerinden başka satıcılar tarafından satılıyor, ha sorun çıkmayabilir ama muhattap olarak Amazon’u karşınızda görmek her zaman iyidir.

Bir diğer dikkat edilecek husus ürünlerin bir kısmı Türkiye’ye gönderilmiyor. Arama yaparken “Ship to Turkey” kısıtlaması yaparsanız rahat edersiniz.

Ürüne cüzi bir miktar kargo ekleniyor (benim aldığım SSD 79$ ve 5$ kargo ücreti ödedim).

Biliyorsunuz ki yurtdışından ürün getirirken yasal bir fiyat sınırı var. Bu sınırın üzerinde vergi veriyorsunuz. Bu sınır da 75€. Eğer ki Amazon üzerinden aldığınız ürün bu değeri geçiyorsa Amazon sizden bir miktar para kesiyor ve siz vergi konusuyla uğraşmıyorsunuz, kendileri hallediyorlar.

Gelelim ne aldığıma ve alırken ki sürece.

Araştırmalarım sonucunda şu ürünü buldum. Linki şu, Türkiye fiyatı hakkında bilgi sahibi değilim ama Gittigidiyor üzerinden bir eleman 349 TL ‘ye satıyor. Amazon üzerinden bir kaç indirim koduyla kargo dahil 70$ ‘a aldım. Yani 204 TL.

amazon-rehberi

Ayrıca bomba geliyor, World kart özellikli bir kredi kartınız varsa 100 TL ve üzeri yurtdışı alışverişlerinizi 3 takside bölebiliyorsunuz. Taksitlendirme için ek bir ücret de ödemiyorsunuz.

Müşteri hizmetleri mükemmel ötesi. Anında bir danışmanla görüşebiliyorsunuz. Bekleme süresi yok.

Talep gelirse ayrıntılı bir satın alma rehberi hazırlayabilirim. İndirim kodlarını nasıl alacağınız ve kullanım kılavuzu mahiyetinde olur.

3 thoughts on “Amazon’dan ilk alışverişim”

 1. wordpresstemalari says:

  teşekkürler hocam amazon uygulaması için bilgilendirdiğiniz iyi oldu

 2. Usluer says:

  Yurt dışından fazlaca alışveriş yapan biriyim. Amazon’daki indirimleri takip etsem de Amazon’dan alışveriş yapmak yeni nasip oldu. Satılan ürünlerin pek çoğu Türkiye’deki fiyatlara oranla yarı yarıya neredeyse. Teslim süresi de öyle çok fazla değil. En fazla 2 haftada teslim ediliyor.

  Ayrıca The Camelizer uzantısını kullanmıyorsan kesinlikle kullanmanı tavsiye ederim Kenan. Amazon’daki ürünlerin şimdiye kadar ki fiyatlarını görebiliyorsun. En ucuz kaça satılmış, en son ne zaman indirim almış gibi bilgilere de ulaşabilirsin.

  1. Kenan CANOL says:

   Teşekkürler İsmail, aynen dediğin gibi Türkiye fiyatlarıyla karşılaştırınca yurtdışından almak mantığı geçtim mecburi gibi bir şey 🙂
   Bahsettiğin uygulamayı kullanıyorum, ayrıca Keepa adlı uygulamayı da tavsiye ederim, hemen ürünün altında fiyat geçmişini gösteren çok pratik bir uzantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir