Hamilelik hakkında bilgiler

Yeni anne adaylarının hamile kalmak istemesi sonucu dört gözle, heyecanla beklediği şey hamileliktir. Hamilelik belirtilerinin biran önce ortaya çıkması ile başlar. Herkeste belirtiler farklılık gösterir. Çünkü metabolizma, biyolojik ve fizyolojik belirtiler herkeste farklıdır. Kimi hamilelik döneminin başlarında hiç belirti çekmezken kimisi mide bulantısı, baş ağrısı, kasık ağrısı, aşerme, bazı yiyeceklerden tiksinme gibi etkilerle karşılar anneliği. Yani her anne adayının kendine has belirtileri vardır. Gebeliğin oluşumunu evde yapılan idrar testiyle öğrenilebileceği gibi kan tahliliyle kesin sonuca ulaşılabilir. Bu tahliller regl döneminin gecikmesi ile yapılabilir. Adet dönemini geçirmiş bir anne adayı ultrason ile bebeğinin fetüse ait kesesini görebilir.

Kaç Haftalık Gebeyim?” diye soruyorsanız; ultrason muayenesi kesin sonuç verecektir. Fakat sizlerde son adet gününüzü baz alarak kaç haftalık anne adayı olduğunuzu öğrenebilirsiniz. İlişkinin gerçekleştiği gün hamilelik başlangıcınız olarak kabul edilmez. Son adet kanamanızın ilk gününü baz alınması gerekir. Bu hesaplamalarda ay kullanılmaz. 280 gün süren gebelik 40 haftaya eşit gelmektedir. Kısacası gebelik hafta olarak hesaplanırken son adet kanamanızın ilk günü olarak baz alınır. Doğumunuzu da son adet gününüze 7 ekleyip 3 ay geriye giderek hesaplayabilirsiniz. Gebeliğin başlaması için erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılmakta olan yumurta hücresini döllediği an itibari ile başlamaktadır.

Çin Takvimi; Çinlilerin bulması ile ortaya çıkan batıl bir inanış olsa da pek çok anne adayının denediği bir yöntemdir. Anne adayı pek çok cinsiyet belirleme yöntemi kullanmaktadır. %90 doğruluk payı olduğu düşünülen bu takvim en yaygın yöntemlerdendir. Bu takvimin 700 yıl önce bulunduğu iddia ediliyor. Bu takvim kullanılırken doğum ayınız ve hamile kalınan yaşınız baz alınarak tahmin yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir