İşlemcilerde bulunan M, H, Q, U, X harfleri neleri simgeler ?

Yeni bir bilgisayar arıyorsanız en ufak ayrıntısına kadar dikkat edersiniz, ama kargacık burgacık yazılan model numaraları arasından neyin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız bu sizin için hayli zor olacaktır. Örneğin iki modeli karşılaştırırken aralarında neredeyse hiç bir fark göremiyorsanız ancak fiyat olarak birbirlerinden farklılarsa işte yüksek ihtimalle bu model numaraları arasında bir fark vardır.

Donanımhaber’de bir kullanıcının yazdığı kısa makale hayli öğretici. Eminim faydasını göreceksinizdir. Buyrun metin şu şekilde

İstekleriniz doğrultusunda bir bilgisayar seçebilmeniz için öncelikle işlemci ve ekran kartı prefixlerini öğrenmeniz lazım. İşlemcinin sonuna gelen harfler o işlemcinin performansıyla ilgili çok önemli bir detayı verir.
I serisi(i3-i5-i7) işlemcinin sonunda:

M – mobile processor. Bu işlemciler G3 soketli işlemcilerdir. Yani bilgisayarınızda bu işlemciden varsa istediğiniz zaman işlemcinizi daha iyi bir işlemci ile güncelleyebilirsiniz.
E/H – BGA1364 paketli işlemciler. Bu işlemciler M modelleriyle aynı performansı verirler. Tek farkları, soketleri olmaz. Yani anakartınıza lehimlenmiştir. Upgrade imkanı yok.
Q – quad core. Q i7 serisine özel bir işaret. İşlemcinin 4 fiziksel çekirdek barındırdığını belirtir. i7 işlemcinin sonunda Q yazmıyorsa 4 çekirdekli(4 çekirdek 8 thread) değildir.
U – Ultra low power. Bu işlemciler frekanslari ve voltajları düşürülmüş işlemcilerdir. Genellikle bir alt ya da daha alt segmentteki işlecilerle aynı performansı verirler. Örneğin i7 u serisi bir işlemci normal bir i5 yada i3 işlemciyle aynı ya da daha düşük performans verebilir. Ama aynı performansı verdiği bu i3 yada i5 işlemci, i7u işlemcisinden 2-3 kat daha fazla(TDP değerine göre değişir) enerji harcar.
X – Extreme. Adı üstünde extreme. Çarpanları yükseltilebilen işlemcilerdir. Daha yüksek voltajla çalışabilirler. Dolayısıyla en üst perforans bu işlemcilerden alınır. Soğutma problemleri nedeniyle 17″ bilgisayarlarda bulunur.

TDP değeri ise o işlemcinin ne kadar güç harcayacağını (ısı yayacağını) belirtir. Yüksek TDP’li işlemci(Aynı segment içinde kıyaslandıında) daha performanslıdır. Tabii bu nedenle daha fazla güç harcarlar.

Ekran kartında ise Nvidia için:

GS – ofis için
GT – Film, düşük ayarlarda oyun
GTX – Yüksek performans oyun, Video düzenleme, vs…

Şimdi, alacağınız bilgisayarla ne yapmak istediğiniz önemli.

Oyunları yüksek ayarda oynatamamasını dert etmem, işimi görsün şarjı uzun gitsin mi diyorsun, (Intel U modelleri, GT serisi ekran kartı)
Küçük, taşınabilir olsun, 2-3 yıl modern oyunları yüksek/orta ayarda oynatsın sonra da yeni bilgisayar alırım mı diyorsun, (Intel E/H modelleri, GT/GTX serisi ekran kartı)
Boyut dert etmem, şarj konusunda da sıkıntı olmaz yeterki performanslı olsun mu diyorsun, (Intel E/H modelleri, GTX serisi ekran kartı)
Boyut dert etmem, şarj konusunda da sıkıntı olmaz yeterki performanslı olsun, güncellemeye de açık olsun mu diyorsun. (Intel X veya Q veya M modelleri, GTX serisi ekran kartı)

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Pingback:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir