İzlediklerim : Who Am I

Sinema filmi izlerken seçici davranmak bazen aşırı derecede kararsız kalmanıza ve sonunda “ulan aç izle işte birini, ne olacak” demeye getiriyor sonucu. Bu da amaçla sonuç arasındaki uyumun ortadan kalkmasına ve yüzde 99 ihtimalle zamanınızı boşa harcamanıza sebep oluyor.

İkileme düştüğüm zamanlarda film izlememe taraftarıyım bu yüzden. Aslında izlediğim ve şiddetle tavsiye ettiğim filmlerin bir listesini çıkarıp ayrı bir sayfa oluşturabilirim, iyi fikir gibi.

En son izlediğim film olan Who Am I‘da nedense böyle bir ikileme kapılmadım, sonuçta “hacker” temalı bir film ve hollywood yapımı değilse değerlendirmek gerekir, klişelerin en aza indirgendiği bir filmdir deyip abandım. Ve sonuçtan çok memnun kaldım.

Sizleri bilmem ama benim bir filmde, daha doğrusu bir yapıtta aradığım özelliklerden birisi senaryo gidişatının tahmin edilebilirliğinin en az seviyede olmasıdır, hatta mümkünse tahmin edilemez şekilde olmasıdır. Bu yüzdendir ki spoiler veren dümbüklere fazladan gıcık olurum. Who Am I tam da benim istediğim tarzda bir senaryo yapısına sahip.

Gerek sahne tercihleri, somutlaştırmalar, gereğinden fazla uzatılmış hollywood sahnelerinin aksine dolu dolu geçen bir filmdi. Sonu hakkında bir şey söyleyemiyorum, hani söyleyip benzeri bulunmaz bir filmi kaçırmanızı asla istemiyorum.

“Ya olm sonu şaşırtıcı bitiyor demen de filmin heyecanını kaçırıyor” diyenler de vardır, siz de izleyin, emin olun tatmin edecektir gidişat.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir