Okuduklarım : Hobbit

Uzun zamandır kişisel gelişimim için neredeyse hiç bir şey yapmadım. Nereden başlayayım nasıl yol alayım derken de zaman hayli geçti gibi. Sonunda beni kitap okumaya iten sebepler oldu ve ucundan yakaladım. Sağolsun üniversitemin sağladığı kütüphane imkanı hayli yeterli.

(Şimdi farkettim de uzun zamandır yazı yazmayınca teklemeye başlamışım)

En baştan sıkıcı gibi gelmeye başlayan kitap okuma işini zevklerim doğrultusunda başlatmayı tercih ettim, daha sonra alışkanlığı kazanınca (heralde alışkanlık yaşını geçtim) daha oturaklı kitaplara geçmeyi düşünüyorum. İlk olarak da beni hayli cezbeden fantastik romanlara girişeyim dedim.

Yüzüklerin Efendisi serisinin tamamını okumak ve seriye hakim olmak gibi bir düşüncem vardı seriye ait filmleri izledikten sonra. Bu yüzden ilk önce serinin ilk kitabı, daha doğrusu alfabesi olan Silmarillion ile başladım ama 15-20 sayfa okuduktan sonra yanık kokusu gelmeye başlayınca bıraktım, daha doğrusu fırlattım. Harbiden ağır, ansiklopedi gibi bi yapıt. Yeni bir evrene girişin ilk taşı Silmarillion. Okumasanız bir şey kaybeder misiniz bilmiyorum ama ben şahsen okumadım, okumam da heralde.

İlk üçlemenin kitaplarından önce de kronolojik sırada Hobbit olduğu için bu kitabı tercihlerimde ilk sıraya koydum. Aslına bakılırsa üçleme sinema çekimi olan bir kitap Hobbit, ama sinemadan pek memnun kalmamıştım. Yüzüğün, Bilbo Baggins’e geçişinden, cücelerin atalarına ait hazinelerini ejderha Smaug’dan geri almalarına kadar uzanan serüveni kapitalist sinema sektörünün 3 filmde anlattığını göz önüne alınca kitap size biraz “neresinde ne yazıyo bunun” gibi gelebilir.

Öyle değil.

3 filmden alamadığım zevki kitaptan aldığımı söyleyebilirim. Tabi beyaz perdeye aktarılırken çoğu kısmı tahrif edilmiş, ekleme ve çıkarmalar yapılmış ve bu yüzden okurken hafif bir yabancılık çektim (daha öncesinde filmini izlemiş olmamdan dolayı). Örneğin filmde yer alan Legolas orjinal Hobbit serüveninde yok.

Kitabın tatmin edici olduğunu söyleyebilirim, okumak isteyenler ve kitap okuma işine alışmak isteyenler için güzel bir başlangıç olduğu kanısındayım.

Üniversite kütüphanesinde bulunan serinin diğer kitaplarını da okuyayım diyorum, son yıl iyice değerlendirmek lazım. Daha sonrasında zaten arşiv oluşturma gibi bir düşüncem var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir