Sizce oscar ödülünün fiyatı nedir ?

İlginç bir bilgiye rastladım. Akademi ödüllerinde, verilen oscar’ın fiyatı sizce nedir ? “and the oscar goes tooooooo….” diye söyleniyorya hani, evet o oscar ödülü. Tabii ki paha biçilemez bir ödüldür ama bazı durumlarda satılmak durumunda kalınabilir, örneğin vefat etmiş bir kişinin ödülü yardım amaçlı satılıp parası vakıflara verilebilir, mi acaba ?

Maalesef gosgocaman bir hayır. Oscar ödülü sahibi, ya da mirasçıları ödülü kimseye satamıyor. Yani açık artırma sitelerinde sahibinden temiz oscar ödülü görme ihtimaliniz çok çok çok çok az. Peki ama neden ?

Akademi, ödülü kazananlara ne kendilerinin ne de mirasçılarının ödülü her hangi bir ticaret ortamında satmamaları için belge imzalatıyor. Böylece ödül satılamıyor. Peki kazanan kişi ya da mirasçı ödülü “artık” istemediği zaman ne yapmak zorunda ? Böyle bir durumda da öncelikle Akademi’ye iade etmek durumunda, Akademi’ye vermek istemiyorsa da ancak ve ancak 1$ karşılığında satışa verebilir.

İşin daha da ilginç tarafı, bu kuralın 1950 öncesinde verilen ödüllerde geçerli olmaması. Koleksiyoncular için 1950 öncesinde verilen oscar ödülleri çok değerli, milyonlarla ifade edilen fiyatlarla satılabiliyorlar. Örneğin, 1940’ta “Rüzgar gibi geçti” filmiyle “en iyi film” dalında kazanılan oscar 1999 yılında tam 1.5 milyon dolara satıldı. Kime ? Michael Jackson‘a.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir