Teknoloji harikası SSD’ler. Kullanmak şart mı ?

Son kullanıcıya ulaşan yeni teknolojiler çoğu zaman mevcut sistemi bir tık öteye taşımaya yetiyor. Öyle aman aman bir hız / performans kazanmak istiyorsanız da yüklü miktarlarda paralar ödemek zorunda kalıyorsunuz. Adım adım yükselttiğiniz bilgisayarınızın tüm parçaları birbirine uyumlu olmak zorunda zira bir eski donanım diğer yeni teknolojilerin kullanılamamasına sebep olabilir. Bunun en güzel örneği, SSD’siz bilgisayarlar.

Henüz bir kaç önceye kadar HDD kullanan biriydim ve performansı işlemci / ram ikilisinde arayanlardandım. Tabii notebook kullanıyor olmanız da iyi bir sisteme yüklü miktarda para vermeniz gerektiği anlamına geliyor. Çünkü ortalama bir notebook parasına sağlam bir masaüstü bilgisayar dizebiliyorsunuz. Hal böyle olunca en ucuz yoldan en performanslı dizüstü bilgisayarı nasıl elde edebiliriz sorusu akla geliyor. Bugün SSD konusunda tecrübelerimi aktaracağım.

Daha önce kullandığım bilgisayarların hepsi HDD barındırıyordu. SSD ile ilk tanışmam bundan 2 ay önce yurtdışında uygun fiyata bulduğum Cruical BX100 250GB ile oldu. Crucial’in ortalama kullanıcılar için MX ve BX serileri var. MX serisi daha çok performans odaklıyken BX ise fiyat açısından daha uygun ve enerji tüketimi konusunda avantajlı. Dizüstü bilgisayar kullandığım için BX modeli tercih ettim.

Siparişi verdim ve beklemeye koyuldum, tabi bu sırada araştırmalara başlamıştım, ne kadar bir performans artışı getirir, nedir ne değildir. Ulaştığım sonuç ise bu yükseltmeden kesinlikle memnun kalacağım yönündeydi.

SSD geldi, montajı yapıp Windows 10 kurdum. İlk kurulumda benchmark testi yapmıştım ama silinmiş o yüzden sistem tam oturmuş halde bugün tekrar test yaptım, sonuçlar şöyle:

as-ssd-bench CT250BX100SSD1 18.12.2015 19-02-59

Eski HDD ile test yapmıştım ama sonuçları koyamıyorum o da silinmiş. Zaten koymaya da gerek yok arada nerdeyse 10 kata yakın bir fark var.

Peki bu veriler günlük kullanımda ne anlama geliyor ?

  • SSD kullanmaya başladıktan sonra bilgisayarın açılış hızı 6 saniye. Şaka değil, masaüstünün açılıp her şeyin yerli yerine oturması tam 6 saniye sürüyor.
  • Kullandığınız uygulamaların yüklenme süreleri inanılmaz derecede azalıyor. Örneğin daha önce Battlefield 3 haritası yüklenirken yaklaşık 1-2 dakika beklerdim, şu an bekleme süresi maksimum 30 saniye.
  • Photoshop gibi sağlam uygulamalar kullanıyorsanız onların da açılış süreleri 4-5 saniyeye kadar iniyor.
  • Windows 8.1 performansını denemek için kurulum yaptığımda kurulum süresi 10dakikaydı.
  • Dosya kopyalama işlemleriniz saniyede en az 150-200 mb hızında gerçekleşiyor.

SSD’den beklemeyeceğiniz tek şey oyunlarda fps artışı olsun. Çünkü SSD ile fps değerleri arasında bir bağlantı yok. Bu yüzden SSD alma niyetindeyseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Yazının özeti. SSD’niz yoksa alın, valla.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Usluer   •  

    Bundan birkaç yıl öncesine kadar SSD fiyatları el yakar seviyedeydi. Şimdi SSD fiyatları da düşünce SSD’siz bir sistem düşünmek mantıksız olur. Sistemden en iyi derecede performans almak için artık en başta SSD geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir