Teşekkürler Logitech !

Amazon üzerinden aldığım Logitech G710 klavyenin tek dezavantajı Türkçe harf dizilimine sahip olmamasıydı. Satın alma aşamasında Türkçe karakter dizilimi olan klavye alabiliyor muyuz yani seçme şansına sahip miyiz sorusunun cevabı da “hayır” olunca neyse artık dedim İngilizce dizilimle kullanırız. Zaten yazı yazarken klavyeye bakmıyorsanız birkaç tuş dışında sorun yaşamıyorsunuz.

Klavye elime ulaşmadan birkaç gün önce donanımhaber üzerinden birkaç kişinin Logitech müşteri hizmetleriyle iletişime geçtiklerini ve Türkçe harf setini talep ettiklerini gördüm. Ben de Logitech müşteri hizmetleriyle 10.12.2015 tarihinde iletişime geçtim ve gelen cevap şu şekilde oldu.

Sayın müşterimiz,

G710 Mechanical Gaming Keyboard ile ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunu belirttiniz.

Bir defaya mahsus ve ücretsiz olarak ilgili ürünün yedek parçası stoklarımızda bulunması durumunda sizlere gönderebileceğimizi bilginize sunarız.
İsteğinizin daha fazla değerlendirilmesi için lütfen aşağıdaki bilgileri tamamlayın.
Tüm bilgiler sağlandığında isteğinizi değerlendirebileceğiz.
Ürün bilgileri:
–        Aşağıda anlatılmış olduğu gibi resimleri
*Lütfen bizlere sadece ürünün her bir tarafından ve S/N numarası gözüken tarafının resmini çekerek gönderiniz ve her bir resimde kayıt numaranız yer alsın – ******* bir kağıda el yazımı ile resim çekerken ekleyiniz.
Yani resimde hem ürünün kendisi hemde bu kağıtta el yazımı olan kayıt numarası görülebilsin.

Sevkiyat bilgileri:
–        Adı:
–        Soyadı:
–        Şirket (varsa):
–        Adres:
–        Posta kodu:
–        Şehir:
–        Ülke/Eyalet (varsa):
–        Ülke:
–        Telefon Numarası (ülke kodu dahil):

Teslimatı mesai saatleri sırasında gerçekleştiriyoruz. (Hafta içi 9:00-17:00 saatleri arasında).

İleride kullanmak için sorunla ilgili referans numaranız: ******. Bu numara, ek yardıma ihtiyaç duyduğunuzda irtibat geçmişini hızlı bir şekilde bulmamızı sağlayacaktır. Eğer bir yanıt vermezseniz destek talebiniz kapanacak ve sistemde “çözüldü” olarak görünecektir. Geri bildirim için size bir anket gönderilecektir.

Bize telefonla ulaşmak veya ek bilgiler edinmek için (SSS’ler, Forum, Kullanım Kılavuzları vs.) lütfen support.logitech.com adresini ziyaret edin.

Saygılarımızla,
Ibryam H.
Logitech Müşteri Hizmetleri

Bu cevabı bizzat müşteri hizmetlerinden almanın verdiği mutlulukla gerekli bilgileri sağlayıp mail gönderdim. Bugün 16.12.2015 ve ben tuş takımı sağ sağlim teslim almış bulunuyorum. Kargo yurtdışından UPS ile geldi ve bir kuruş dahi ödetmediler.

İşte tuş takımım.

logitech-turkce-tus-takimi-ikinci-resim

Müşteri memnuniyeti budur, yapılması gereken budur.

Teşekkürler Logitech. Bundan sonraki satın alma kararlarımda marka olarak bir adım daha öne çıktı.

Ayrıca bazı niyeti bozuk şahısların bu tuş takımlarını ücretsiz şekilde alıp sattıkları da ortaya çıktı. Sakın ola bu insanlara meydan vermeyin. Bir Logitech klavye sahibiyseniz ürün kaydınızı yaptırıp bir istek oluşturun, eğer ki ellerinde varsa muhakkak yardımcı olurlar.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Usluer   •  

    Logitech’in sattığı ürünler diğer markalara göre birkaç tık daha kaliteli. Ben de 2 hafta önce Amazon’dan fare siparişi vermiştim. Birkaç gün önce elime ulaştı. Şu ana kadar kullandığım fareler arasında bir numara.

    Ben de yurt dışından alınan klavyelerde Türkçe karakter sorununun çözümünü arıyordum. Eğer Logitech klavye alırsam aklımda bulunsun. Teşekkürler Kenan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir