Tohumdan fidana, ister hobi ister iş

Kendim için konuşarak konuya başlamak istiyorum. Şahsen, bahçe ve çiçek işleriyle uğraşmayı seven birisiyim ve zamanım oldukça ilgileniyorum. Üniversite hayatım boyunca pek o konuya kanalize olamasamda yine de elimden geldiği kadar tohumlar ve çiçekler hakkında yazılar okuyup amatörce uğraşmak hoşuma gidiyor. Aslına bakarsanız bir saksı çiçek yetiştirmenin insan için rahatlatıcı ve terapi edici etkilerinin olduğu kanısındayım.

İnternet üzerinden kaliteli tohum ve fidan alışverişleriniz için tavsiye edebileceğim adreslerden birisi e-fidancim.com. Sitedeki kampanyalar ve kargo seçenekleriyle istediğiniz ve çevrenizde bulamadığınız tohumları sipariş edebilir ve yetiştiriciliğe başlayabilirsiniz.

İster hobi olarak isterse bu işin ticaretini yapıyor olun farketmez, tohum ve fidan işlerinde muhakkak kalite aramalısınız. Hatta ilk kriterinizin kalite olması şart. Tabi işin hobi kısmı devreye girince biraz daha zevkine göre yetiştirme tarafına yöneliyoruz ancak üzerine titrediğiniz çiçeğiniz ya da yeni diktiğiniz tohumunuzun bir kaç hafta sonra solduğunu görmek üzüntü verici olsa gerek. Sonuçta iş olarak fidan ve tohumla uğraşan insanların elde ettiği ürünlerin sağlık açısından bir sorun teşkil etmemesi gerekir ki eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız üretim tesisinize damgayı da yiyebilirsiniz. Yani iş kesinkes kalitede bitiyor. Naçizane tavsiyem kalitesiz bir fidana vereceğiniz paranın bir buçuk ya da iki katını verin, ürünü A kalite olan fidanı tercih edin. Zaten siz işinizi kaliteli yaptığınız vakit geri dönüşlerin muazzam olacağını göreceksiniz ve bu hanenize artı puan olarak yazılacak. Ama diyelim ki kalitesiz ürün veren tohum ya da fidanları ucuz oldukları için tercih ettiniz, sonuçta ürünlerin bir kısmının zayi olacağı işten bile değil, kar zarar oranı da yapılırsa kaliteli tohum fiyatına kalitesizi aldığınızı ve sonuç olarak da kendi hanenize olumsuz itibar puanı yazdırdığınızı görmeniz pek de iç açıcı olmasa gerek.

 

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir