USB’ler için çıkart fonksiyonu ne kadar gerekli ?

Herhangi bir USB kullanıcısıysanız USB disklerinizi PC’lere bağladıktan sonra çıkarmak için “çıkart” komutunun kullanıldığını görmüşsünüzdür. Şahsi olarak gereksiz bulduğum bu fonksiyonun bazı durumlar için gerekli olduğu sonucuna varınca “protokollere” göre dikkat etmeye başladım.

Peki bu “çıkart” fonksiyonunun gerekliliği nereden geliyor ?

Öncelikle şunu söyleyeyim bu fonksiyon USB flaş bellekler için 3 durumdan 2’sinde gereksiz. Şöyle ki, belleğinizi bilgisayarınıza bağladığınız zaman 3 farklı protokol kullanarak işlemlerinizi hallediyorsunuz. Bunlar USB Mass Storage, MTP ve PTP.

USB Mass Storage, MTP ve PTP ne demek ?

Kısaca açıklamak gerekirse, USB Mass Storage temel anlamda bilgisayarınız USB’yi dahili sürücü gibi tanır.

MTP, Medya Transfer Protokolü, bilgisayarınız belleğinizi taşınabilir cihaz olarak algılar ve buna göre davranır.

PTP, Resim Transfer Protokolü, MTP ile neredeyse benzer olan bu protokolde de yine USB’niz taşınabilir cihaz olarak algılanır.

Peki bunların hangisinde “çıkart” fonksiyonu gereksizdir ? PTP ve MTP için kullanılan çıkart fonksiyonu gereksizdir yani USB belleğinizi direkt olarak çıkartabilirsiniz. AMA USB Mass Storage YA DA harici hard-disk kullanıcısıysanız çıkart komutunu kesinlikle kullanmalısınız. Nedenini şöyle açıklayalım.

Bilgisayarınıza dahili bellek olarak görülen ya da gerek duyduğu enerjiyi bilgisayarınızdan çeken taşınabilir diskler bir önbelleğe sahiptirler. Yani USB’nizde gerçekleşen işlemlerin tümü anlık olarak yazım işlemi gerçekleştirmeyip bir kısım bilgiyi önbellekte tutarlar. Çıkart komutu verdiğinizde önbellek yazma işlemi sonlanır ve disk önbelleği silinip gerekli bilgiler yazılır. Ama siz çıkart komutu vermeden belleği çıkardığınızda önbellek bilgileri yazılmadan bağlantıyı kesmiş oluyorsunuz ve bilgiler bozuk aktarılıyor.

Enerjisini bilgisayarınızdan alan harici diskler için ise durum şu şekilde; çıkart komutu kullanmadan belleği çıkardığınızda “kafa kazası” denen olayla karşılaşılıyor. Yani disk işlemi sürdürürken enerji kesintisi olması işlenen verinin yarım kalmasına sebep oluyor. Bu yüzden hasar görmesi işten bile değil.

İşte kısa bir anlatımla “çıkart” fonksiyonunun öneminden bahsetmiş bulunduk. Umarım ben dahil bundan sonraki işlemlerinde kullanıcılar dikkatli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir