Youtube için ücretli üyelik artık gerçek

Google tarafından satın alınan Youtube, daha önceki zamanlarda kâr amaçlı pek bir işlem yapmazken video önü-içi reklamlar ile hem kendi para kazanmaya hem de video yükleyen kullanıcılara para kazandırmaya başlamıştı. İki taraflı kâr ortaklığının faydasını da epey görmüş olacak ki bu zamana kadar bu sistem hakkında pek şikayete rastlanmadı. Tabii iş abartılana kadar.

Youtube üzerinde yüklenen videolar için -eğer ki adblock vesaire gibi reklam engelleyici yazılımlar kullanmıyorsanız- video önünde belirli bir süre boyunca çıkan videolar sayesinde reklam geliri elde edebiliyor. Ama bu videolar kullanıcıya özgün ve benzeri olmayan videolardan olmalı. Buraya kadar sorun yok, kişi kendi çektiği ya da oluşturduğu video sayesinde para kazanabiliyordu ve bu video insanlara reklam değil de başka bir şeyler veriyordu. Ancak daha sonra şirketler kendi reklam videolarını da yüklemeye başladıktan sonra aksaklıklar çıkmaya başladı. Atıyorum A firmasının reklam videosunun önüne ya da içine bambaşka bir B firmasının reklamları çıkıyor ve hem kullanıcılar hem de firmalar bundan rahatsız oluyordu.

Youtube olaya el atarak -ki daha doğrusu ibreyi kendi isteği doğrultusunda çevirerek- ücretli üyelik sistemini getirmeyi düşündü. Böylelikle ücretli üye olan kişiler videoları reklamsız şekilde izleyecek ve music key uygulamasına sahip olabilicek. Durumun getirdiği hak dolayısıyla da firmalar ücretli üyeler için yeni içerikler oluşturmak zorunda kalacaklar, yani ortaya şöyle bir tablo çıkıyor; ücretli üyeler kendilerine özel oluşturulmuş içerikleri izleyebilecekken ücretsiz üyeler bundan faydalanamayacaklar.

Ama bundan daha fazlasının yapılması gerek, zira adblock tarzı reklam engelleme eklentileri kullananlar zaten video önü ve içi reklamları atlayabiliyorlar.

Dur bakalım daha neler göreceğiz.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir