Oynuyorum : BioShock

Hazır Steam’de yılbaşı indirimleri gelmişken (4 Ocak’ta bitti) tatilde biraz kafamı dinleyeyim diyerek BioShock paketini satın almıştım. Daha önceden niyetlenmiştim ama kısmet değilmiş demek ki. İlk oyunun üzerinden sanırım 8 yıl filan geçti. Steam indirimiyle beraber BioShock , BioShock 2 ve BioShock Infinite paketini 13,5 TL’ye kütüphaneye ekledim.

İnceleme yazılarından ve oyun içi videolardan dolayı oyunu çok önceleri almaya karar vermiştim ama aksaklıklar yaşayınca sonraya ertelemiştim. 4 gün önce oyunu almak nasip oldu ve alıp kütüphaneme ekledim.

Steam kütüphanesini oluştururken titiz davranıyorum, orda burda dağıtılan çer çöp oyunlarla doldurmak yerine kaliteli senaryo, oynanışa sahip ve kült oyunlarla dizmek istiyorum. Çok olmadı bu kararı vereli, her ne kadar Steam hesabım uzun süredir var olsa da oyun almaya (Steam üzerinden) 1 ay önce başladım.

Dikkat etmeniz gereken nokta, “indirim varsa al” mantığı değil de “beklediğim oyun indirime girmiş” şeklinde olursa eminim ne siz boş oyunlarla kütüphanenizi doldurursunuz ne de paranız boşa gitmiş olur.

Neyse, kısa bir girişten sonra oyun hakkındaki görüşlerime geleyim.

BioShock, çoğu oyuncunun duyduğu, bildiği bir yapım. FPS türündeki bu oyunda öne çıkan nokta ise “bana göre” senaryosu. Oyun, zamanına göre değerlendirildiğinde muazzam bir yapı özelliği taşıyor. Oyun dinamikleri, grafikleri ve senaryosuyla sizi içine çekiyor. Öyle ki oyunu kapadıktan 10dk sonra tekrar açmış olarak buluyorum kendimi.

Başlıklar halinde değerlendirmemizi yapalım.

bioshock1

Grafikler

Oyun Unreal Engine motorunu kullanıyor ve hakkını veriyor diyebiliriz. 2007 yılının Ağustos ayından bu yana kaç yıl geçmiş ama hiç de sırıtmayan bir yapısı var. Su altında yaşadığınızı her an size hatırlatan, karanlık, kasvetli atmosferi nostaljik öğelerle birleşince sizi 1960’a götürüyor. Andrew Ryan’ın Repture Şehri’nde sıkılmayacaksınız.

Sesler

1960’lı yıllarda geçen oyunda nostaljik müzikler eşlik ediyor, oynarken sıkılmıyorsunuz.

Oynanış

Her ne kadar 8 yıl öncesine ait olsa da o dönemde bu tarz oyunların olmayışı ve BioShock ile beraber neredeyse sıfırdan başlanan bir yolda, yapımcıların bu işi kotardığını söyleyebilirim. Avare avare dolaşarak oyunu 12 saatte bitirdim. İngilizce seviyeniz orta dereceyse aldığınız zevk artacaktır ama yok ben her şeyi dört dörtlük anlamak istiyorum diyorsanız Türkçe yamasını indirip kurabilirsiniz.

Son zamanlarda oynayacak oyun bulamıyorsanız ve BioShock merak ettiğiniz yapımlar arasındaysa mutlaka tavsiye ederim.

Şimdi sıra BioShock 2 ‘de.

Onu oynadıktan sonra da bir kısa inceleme yazacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir