Oyun incelemesi : Alan Wake

Çin’de yeni yılın kutlanması sebebiyle Steam yeni bir indirim dalgası başlattı, yaz ve kış indirimleri kadar olmasa da elle tutulur fiyatlandırmalar var. Uzun zamandır oynamayı planladığım oyunlardan olan Alan Wake baktım ki 12,5 TL ‘ye düşmüş ben de Enpara hesabımı kullanarak alayım dedim, böylelikle 5,75 TL gibi bir fiyata oyunu edinmiş oldum. Oyunun Türkçe yamasının bulunması da beni cezbeden bir başka nokta oldu.

Normalde korku gerilim tarzı oyunları tek başıma oynamam daha doğrusu oynayamam. Evet korkuyorum, tek başıma filmini izlerim ama oyununu oynayamam. Nedendir bilmem ama Alan Wake korku olmasa da gerilim türü oyun olduğu halde oynayayım dedim. Zira oyunun senaryosunu övmekle bitiremediler.

Oyunu indirip Türkçe yama kurulumunu da yaptıktan sonra orta seviye zorlukta başladım ki son derece olan zorlukta açamıyoruz, oyunu önce bitirmek gerekiyor.

Kısa kısa oyunun senaryo, grafik, müzik ve oynanışına değineceğim.

Senaryo

Alan Wake, son iki yıldır eline kalem alamayan tabiri caizse tıkanmış bir yazar. Daha önceki kitaplarının neredeyse tamamı çok satanlar listesinde yer alıyor. Eşi Alice ise bu tıkanıklığı ortam değişikliği ile çözebileceğini düşünüyor ve Bright Falls adlı kasabada kısa bir tatil ayarlıyor. Alan, bu tatilin kafasını dinlemesi için ayarlandığını zannederek kabul ediyor ancak akşam kulübedeki odada daktiloyu görünce sinirlenip dışarı çıkıyor, o esnada karanlık fobisi olan Alice evde yalnız kalıyor ve ışıkların sönmesiyle birlikte bir çığlık kopuyor, kulübeye dönen Alan, eşini gölde boğulurken görüyor ve kurtarmak için atlıyor. Uyandığında ise araba kazası geçirmiş ve olayların üzerinden 1 hafta geçtiğini öğreniyor.

Olay kısaca böyle başlıyor. Karanlık varlıklarla mücadele etme çabasında olan Alan hayal gücü gelişmiş bir yazar ve hayal gücünü olayları çözüme kavuşturmak için zekice kullanabiliyor.

Ben daha önce böyle bir senaryoya (her ne kadar giriş kısmı klişe olsa da) sahip oyun oynamadım. Son dakikasına kadar sizi sürükleyen yapısı, atmosferi ve muazzam diyalogları ile sanki film izler gibi oyun oynuyorsunuz.

Grafik

Alan Wake grafiksel açıdan sizi tatmin edecek bir motora sahip. Özellikle atmosfer oyunun içine çekiyor.

Müzik

Gerilimin tırmandığı anlarda müzikler de sizi bir tık ileri götürüyor ve sahneyle başa çıkabilmek için adrenalin salgınızı artırıyor. Hele bir de Anderson kardeşlerin evlerini ziyaret ettiğiniz esnada bir sahne var ki Rock’n Roll hayranı bile olabilirsiniz J

Oynanış

Gelelim oyunun en zayıf halkasına.

Alan Wake gerek senaryo gerek grafikler gerekse müzikleri olsun her açıdan tatmin edebilecek bir yapıt. Ama oyunun oynanışı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Tek düze ilerleyen oynanış her ne kadar karmaşık olmasa da bir süre sonra sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Oyunun sonuna kadar ölmeden ilerleyebileceğinizi hissettiğiniz anlar da oluyor, ben bu bölümü nasıl geçebilirim adamlar halay alayı gibi akıyor dediğiniz anlar da oluyor.

Alan Wake için hazırlanan DLC paketlerinin gerekli olmadığını söylüyorlar, ben de almadım. Onun yerine ana hikayeyi bitirip gameplay videolarını izlemek daha mantıklı duruyor.

Oyun için söyleyeceklerim bu kadar, eğer senaryosu sağlam bir oyun arıyorsanız Alan Wake mutlaka denemeniz gereken yapımlar arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir