Oyun incelemesi To The Moon

2 gün önce haberini yazdığım 2$ bundle paketinde yer alan To The Moon oyununu 4 saat aranın ardından bitirmiş bulunuyorum. Senaryoyu tam olarak anlamak için yavaş oynamaya ant içmiştim çünkü dilin İngilizce olduğunu zannediyordum ama değilmiş. Oyunu açınca her şeyiyle Türkçe bir içerikle karşılaşınca çok iyi oldu diyebilirim.

Oyuna gelecek olursak başlıklar altında inceleyelim.

Grafik

Oyunu eğer ki gördüyseniz grafik olarak neyle karşılaşacağınızı biliyorsunuz demektir. Oyun retro havada geçen piksel tabanlı bir oyun. O açıdan pek bir yorum yapamayacağım ama bu konuya takılmamanızı tavsiye ederim. Zaten piksel tabanlı oyunları seven biriyseniz de hiç durmayın.

Müzikler

Oyunun müzikleri gerçekten hoş, kulaklıkla oynamanızı tavsiye ederim. Piyano müzikleri eşliğinde keyifli saatler geçireceğinizden eminim, ayrıca gerilim sahnelerini de iyi yansıtan havası oyunu hissetmenizi sağlıyor.

Oynanabilirlik

Oyunun en zayıf noktası oynanabilirlik olmuş. Sadece mouse ya da klavyeyle oynayabiliceğiniz oyuna, zaman zaman takılmalar yaşayabiliyorsunuz. Karakteriniz bir yere takılınca aynı tuşa iki kere basmak biraz can sıkıcı olabiliyor ama bu konuya da takılmamanızı öneririm. Çünkü bir süre sonra alışıyorsunuz.

Senaryo

To The Moon inceleme

Oyundan bir sahne

Gelelim oyunu satın alma sebebine. Bundle paketini alırken tereddütlerimi silen bu oyun olmuştu çünkü bir kaç inceleme yazısında oyunun senaryosunun özgünlüğünden bahsediliyordu ve ben de son zamanlarda özgün senaryo arayan biri olarak balıklama atladım.

Oyunun konusu hakkında kısa bir bilgilendirme yapacak olursak; John adındaki yaşlı amcamız ölüm döşeğindedir ve son arzusu ise Ay’a gitmektir. Bunu başarabilmek için “anılardan yararlanan” bir şirketle iletişime geçer ve Dr.Rosaline ve Dr.Watts John’un bu hayalini gerçekleştirmek için işe koyulurlar. Geçmişe doğru yol aldıkça aslında işlerin o kadar kolay olmadığını da farkederler.

Zaman zaman felsefe kitaplarını aratmayan diyalogları, zaman zaman da eğlenceli sahneleri olsun To The Moon benim için indie yapımlar arasında oynanabilir listeme girdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir