Sanal kart nedir? Ne işe yarar?

İnternet üzerinden alışveriş imkanı sayesinde yerel marketlerde bulunmayan, bulunsa dahi kese hesabını aşan ürünleri kolaylıkla sipariş edebiliyor ve kapımıza kadar gelmesini sağlayabiliyoruz. Alışveriş fırsatlarını takip eden tecrübeli kullanıcılar bu aşamalarda bir sıkıntı yaşamıyorlar, ancak henüz yeni yeni internet üzerinden alışverişe başlamış kullanıcılar acemiliğin de verdiği bir takım davranışlardan dolayı başlarını ağrıtabiliyorlar.

Takdir edersiniz ki internet üzerinde de sanal marketlerden alışveriş yapıyoruz ve alışveriş aşamasında kart bilgilerimizin girilmesi isteniyor. Her ne kadar birebir alışverişin yaşattığı güveni arıyor olsak da kendi önlemlerimizi kendimiz almamız gerekiyor. Öncelikle alışveriş yapacağınız sitenin güvenliğini sorgulamalısınız. Siz siteye hangi yolla ulaştınız? Reklamlara tıklayarak mı? Bir arkadaşınızın önerisiyle mi? Ya da televizyon ya da gazeteden görüp de mi?

Burada değinmek istediğim konu edinilmiş tecrübeler. Eğer rastgele bir reklama tıklayarak geldiyseniz ve daha önceden de adını dahi duymadığınız bir yerden 100 liralık ürünü 10 liraya size sunan birileri varsa temkinli olacaksınız. Temkini geçtim, oradan koşarak uzaklaşacaksınız. Çünkü internet masum değil, siz onu alt ettiğinizi zannettiğiniz an bakmışsınız dolandırılan taraftasınız. O yüzden 10 lira dahi olsa araştırmanızı sağlam yapmak zorundasınız. Yok yahu 10 lira gitse ne olur gitmese ne olur şansımı deneyeyim demek geliyorsa içinizden bir kez daha düşünün, siz 10 lira değil kredi kartı bilgilerinizi veriyorsunuz. Limiti kaç lira? İşte o kadarını onlara emanet ediyorsunuz.

Diyelim ki çok çok sıcak bir fırsat yakaladınız, güvenilir de bir firma satış yapıyor, içinizde bir kurt var ama kaçırmak da istemiyorsunuz. O halde sanal kart kullanacaksınız.

Sanal kart nedir?

Sanal kart bankaların internet üzerinden alışverişlerinizde kullanmanız için tasarlanmış bir kart. Ana kredi kartından sadece tanımladığınız limit kadarlık bir kısmını kendi üzerine alan, kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu dahil farklı olan ve basılı olmayan bir kart. Yani sadece internet üzerinden kullanabiliyorsunuz.

Ne gibi faydası olacak?

Sanal kart, ana karttan bağımsız olduğu için (en azından bilgileri), alışveriş esnasında hemen istediğiniz limitte bir kart tanımlayabilir ve belirlediğiniz limitten fazlasının çekilmesini engelleyebilirsiniz. Diğer zamanlarda kart limitiniz sıfır olarak görüneceği için olası bir dolandırıcılık girişiminde kendinizi koruma altına almış olursunuz.

Sanal kartımı nasıl alacağım?

Bunun için bankanızın kredi kartınızla beraber sanal kart hizmeti vermesi gerekiyor. Şu an çoğu banka sanal kart hizmeti veriyor. Eğer emin değilseniz bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak son durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

4 thoughts on “Sanal kart nedir? Ne işe yarar?”

 1. Elka Bayrak says:

  Bankadan almak yerine inninal kart alsak, daha iyi olmaz mı

  1. Kenan CANOL says:

   Ininial kart da alışveriş için bir çözüm. Denenebilir tabiki de

 2. Muhammet Kavlakcı says:

  Sanal kart internet alışverişinin olmazsa olmazı bence. O kadar çok dolandırıcı var ki bilgi ve tecrübeyle hangi birisine önlem alacaksın.

  1. Kenan CANOL says:

   Kesinlikle Muhammet, bu işlerden son zamanlarda ağzı yanan bir hayli insan var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir