Asrın kazığı

Geçtiğimiz günlerde Da Vinci’nin İsa peygamberi resmettiği Salvator Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı tablonun 450 milyon dolara satıldığını öğrendim. Evet evet takip ediyordum, acaba kim alacak diye, yabancıya gitmesin diyordum. Tabi ki şaka, biz kim 450 milyon dolarlık tablonun açık artırma saatini takip etmek kim. Saatini takip etmek diyorum bakın, o derece. Tam tamına 450,312,500 milyon dolares. Sayıyı aklımda tutamadım, iki kez bakarak yazdım.

3 krallığın koleksiyonunda bulunmuş olması, Da Vinci’nin resmetmiş olması ya da herhangi bir sebepten dolayı olması 450 milyon dolar değer biçilmesini gerektirir mi bilemem bilirkişi değilim alana hayırlı uğurlu olsun diyeyim yani kazık mazık değil bu noktada. Sonuçta görmüş almış.

Amaaa

Satın alan arkadaşın tabloyu alırken mouse kırarcasına next next diyerek setup aşamasını atlayan sabırsız oyuncu mantığıyla hareket etmiş olması üzüyor insanı.

ADAMA TABLOYU ÇERÇEVESİZ SATMIŞLAR ÇERÇEVESİZ.

Tabi açık artırmalara katılmadığım için (tabii ki prensip meselesi) ön bilgilendirme aşamalarını bilmiyorum ama 450 milyon dolara alınabilecek kapasitesi olan tablo için de kenara köşeye “çerçeve dahil son fiyattır” ibaresini koymaları gerek.

Adam demiş ki

“I just kind of figured when I shelled out close to half a billion dollars for the Old Master’s painting that the frame would be included,”

“Ben de zannediyorum ki yarım milyar doları şak diye çıkarıp bastığım üstadın tablosu çerçeveyle gelecek”

Tam olarak çeviri bu.

Bu arada tablo 1958 yılında sahte diye 60 dolara satılmış bir açık artırmada. Bari bunu duymasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir