Okuduklarım : The Witcher Son Dilek

Bilgisayar oyunlarına aşina iseniz The Witcher serisini duymuş hatta başından kalkmadan saatlerce Geralt’ın maceralarına eşlik etmiş olabilirsiniz. Açıkça itiraf etmem gerekirse The Witcher 3 haricinde diğer oyunlarını oynamadım ama birinci ve ikinci oyunun satın alma listeme girmesi The Witcher 3‘ü oynayışımın ilk saatlerinde kesinleşti.

Oyunu oynamak bir kenara dursun, kitabının çıktığını öğrendikten sonra tabi ki sipariş etmeden duramadım. 3. oyundaki ana hikayenin gidişatı, bir önceki oyunlarla olan bağlantısının önemi (bu sizin tercihlerinize göre önemli olmayabilir) hikayenin bilinmesi gerekliliğini doğuruyor. Her ne kadar oynanış videolarına ya da wiki sayfalarına göz atarak hikayenin nereden geldiğini, Rivialı Geralt‘ın aslında kim olduğunu, karizmasını elde ederken nelerden vazgeçtiğini bilmek en azından benim için önemliydi. Oynanış videolarını izlemek istemedim zira ilk iki oyunu kendim bitirmek istiyorum. Kaliteli oyun kısırlığında iyi gelecektir.

Kısaca kitaptan bahsetmem gerekirse, şimdilik kitabın ortasındayım. Henüz bitirmedim ama, beklediğim epik tarzı açıkçası kitapta bulamadım. Beklentiyi yükselttiğimden mi bilmiyorum. Eğer oyunu oynarsanız, kitabı okurken olayları, mekanları, ucubeleri gözünüzde daha iyi canlandırabiliyorsunuz. Kitaptaki eksikliğin sebebinin oyunun müziklerinden mii, ekran başında manzarayı seyrederken ufukta gördüğünüz tutkal yapışkanlığındaki o havanın insana verdiği histen mi acaba diye sormaktan da geri duramıyorum. Bu kadar söylendiğime de bakmayın, okunacak seviyede bir kitap, ayrıca çevirmen Regaip Minareci’ye de teşekkür edelim. Kitap önce Almanca’ya sonra Türkçe’ye çevriliyor. Orjinalden çevirilerde dahi vasat seviye kitaplar olduğu için, çevirinin çevirisi bir kitaba göre hayli kaliteli bir iş çıkarılmış. Umarım kitabın ilerleyen bölümlerinde durum toparlanır. Emin miyim ? Değilim.

Ayrıca, kapaktaki The Witcher kolyesini (aslında anahtarlık ama kolye olarak da kullanılabilir) Aliexpress üzerinden aldım. Kargo zamanı da Çin’e göre gayet makuldü.

Buyrun siz de şuradan inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir