Güle güle Chrome

Alışkanlıklardan vazgeçmek hayli zordur. Alışkanlıklar bir süre sonra öyle bir hal alır ki artık eksi yönlerininin artısından fazla olduğunu düşünmeden sadece “alışkanlık” olduğu ve olası bir değişimin sizde rahatsızlık vereceğini bildiğiniz için devam edersiniz. İşte hem mobil hem de PC’de Chrome kullanımı da benim için tamamiyle böyle bir alışkanlıktı. Evet, bir yazılım için fazla dramatik giriş olduğunun farkındayım ama maalesef durum bu.

Alışkanlıklarımdan zor vazgeçen biri olarak, Chrome’un geldiği son hali artık bir iki adım geri çekilip düşündüğümde yeter demem gerekti.

Bu zamana kadar neden vazgeçemiyordum ?

Bir iki maddeyle bu zamana kadar neden bu tarayıcıdan vazgeçemediğimi anlatayım.

PC’de

  • İnanılmaz genişlikte eklenti kütüphanesi, aradığınız çoğu eklentinin en iyi muadilini bir iki göz atmayla bulabiliyorsunuz. Peki diğer tarayıcılarda eklenti desteği yok mu ? Var tabii. Ama karşılaştırmada su götürmez bir gerçek ki Chrome eklenti desteği iki üç gömlek yukarda. Hem işlevsellik, hem de görsellik anlamında.
  • Mobil ile senkronizasyonda sorun çıkmaması. Hem mobil hem de PC’de Chrome kullanan biri olarak gerek uygulamalar gerek yer imleri gerek tarama geçmişi olsun kusursuz çalıştığı için çok büyük kolaylık sağlıyordu. Örneğin Keep’te aldığınız notlara telefonunuzdan anında ulaşabiliyorsunuz ya da Drive ile birlikte dosya aktarımı sorun olmaktan çıkıyordu.

Peki ne oldu da vazgeçtim ?

Aslına bakılırsa bu geçiş sürecini mobilde başlattım. Chrome mobil tarayıcısı sağolsun bataryayı bahçe sular gibi götürüyor. Daha önce Samsung’un (Note 5 sahibiyim) tarayıcısını kullanmıştım ama o sıralar eklenti desteği ve sair yoktu. Bir şans verip deneyeyim dedim, bir kaç günlük alışma süresinden sonra ufak da olsa eklenti desteğinin olması ve bataryayı Chrome kadar bol keseden kullanmaması sebebiyle beğenimi kazandı ve kullanmaya devam ettim.

Benim için önemli olan iki maddeden ikincisi böylelikle rafa kalkmış oldu. Dedim madem sadece eklenti sebepli kullanıyorum artık PC’de de değiştireyim de farklı bir şeyler deneyeyim. Chrome alternatifi olarak ilk tercihim Opera oldu. Daha önce Firefox, Edge kullandım ama Firefox bana kasvetli, Edge ise henüz gelişimini tamamlamamış geldiği için vazgeçip tekrar Chrome kullanmaya devam etmiştim. Opera’ya geçiş sebebim ise daha önceden bildiğim ama hiç denemediğim Chrome eklenti desteği oldu. Opera yanlış hatırlamıyorsam bir kaç yıl önce Chrome altyapısını kullanan yazılım geliştirme sürecine girmişti. Dedim heralde Chrome eklentilerini destekler. Evet, destekliyormuş. Bu benim için müthiş bir haber oldu çünkü Chrome PC sürümü de artık kaynakları tüketir bir hal almaya başlamıştı. 16 GB RAM, SSD ve i5 6600k bileşenlerine sahip bilgisayarda dahi %99 RAM %30-40 işlemci kullanımına başlayınca dedim ne oluyor hayırdır. Tarayıcıyı o hışımla silmeye karar vermem ve silmem 30 saniye sürdü.

Ayrıca Opera’nın hem Chrome eklentileri desteklemesi hem de kendi eklenti desteğine sahip olması da güzel. Chrome’da 2k tema desteği nerdeyse yok, yahu en azından upscale et bişey yap, o da yok. Opera’da hareketli arkaplanın dahi 2k’ya upscale yapması cezbetti. Tema olmadan yapamıyorum doğrudur.

Şimdilik PC’de Opera, mobilde Samsung tarayıcıyla beraber mutluluğum devam ediyor. Umarım devamında sorun yaşamam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir